Umění naslouchat - teorie

tento video kurz je k dispozici pro účastníky interaktivního kurzu UMĚNÍ NASLOUCHAT praxe

Teoretická část - video kurz

Krok za krokem budete pracovat na tom, abyste poznala více sama sebe, snadno se napojila na dítě a podpořila ho při řešení náročných situacích

  • Získáte pro sebe více času tím, že nasměřujete pozornost do přítomného okamžiku

  • Naučíte se naslouchat svým potřebám

  • Snadněji si dosytíte své zdroje

  • Nepřijatelné chování dítěte budete řešit efektivně a bez následného vzdoru

  • Naučíte se „jen být“ pro své dítě v emočně náročných situacích

  • Osvojíte si terapeutickou metodu aktivní naslouchání, které zklidňuje emoce a pomáhá dostat se k jádru problému

  • Zároveň si lehce poradíte s přípravou na situace, ze kterých má dítě strach, obavy, odpor (vyšetření u lékaře, návštěva, pobyt bez rodičů..)

  • Budete si tvořit se svým dítětem bezpečnou vazbu
  • Začnete používat prvky mindfulness

Na jaká témata se můžete těšit?

Láska bez podmínek

Přerámujete mysl z „jak můžu přinutit dítě udělat, co chci“ na „co mé dítě potřebuje a jak mu mohu pomoci“. Dále se dozvíte, jaké pochvaly jsou efektivní a proč nejsou funkční tresty.

Pozorování 

 Děti se chovají tak, jak se cítí. Rodiče se často zaměřují na pouze nachování a emoce se snaží potlačit. Pozorování je základní stavební kámen empatické komunikace. Pozorujte, popisujte, neškatulkujte. 

Sebevyjádření

Jak dětem empaticky sdělit, že se vám nelíbí to, co právě dělají? Tzv. já – výrok je vhodný pro vymezení nebo udržení hranic, když vám děti svým chováním způsobují potíže. Pocit, chování, dopad. 

Ticho

Dokážete ustát silné emoční výbuchy? Mluvíte, vysvětlujete nebo dokážete být zticha a emoci s dítětem prožít? Naučíte se občas držet jazyk za zuby a nabídnout svojí podporu tělem a gesty.

Naslouchání 1

Je jednou z nejdůležitějších dovedností 21.st. Pomáhá zklidnit silné emoce dětí, dát jim pochopení a přijetí,  srovnání myšlenek a nalezení skutečného problému. Naslouchat bychom měli i sami sobě.

Naslouchání 2

Přestanete poslouchat a začnete naslouchat nejenom svým dětem. Tato dovednost má velký přesah a funguje oboustranně. Naslouchejte a bude vám nasloucháno. Vykouzlete úsměvy na rtech slovy.

Jaké situace budete umět řešit?

Dítě nechce splnit to, na čem jste se domluvili. Nedodržuje stanovená pravidla.  

Sourozenecké konflikty. Nedorozumění. Nepochopení. 

Potřebujete klid na práci a dítě vám skáče po hlavě. Jdete na návštěvu a dítě se chová nepřijatelně. Dítě pláče a vy nevíte proč. Je vylekané, až se zalyká.  Má  strach. Prožívá silný vztek. 

Máte v hlavě zmatek, jste roztěkaná a nevíte co dřív. Jste uvězněná v zajetých kolejích a nevíte, jak vystoupit. Čeká vás náročné rozhodnutí. Máte problém s partnerem, rodiči. Řešení naleznete uvnitř sebe.

Vaše dítě čeká náročná prohlídka u lékaře, ze které má strach. Nechce jít do školky.  Zažilo zklamání a je uvězněné v emoci. Nemůže se rozhodnout. Přišlo o oblíbenou hračku, zvířátko, kamaráda. Kvůli něčemu se trápí.

Navíc získáte 4 bonusy

Videa pro vás natočila

Emocni vybuchy

Radka Schillerová

Pojďme společně objevit tajemství dalších alternativ v empatickém a respektujícím přístupu. Jsem lektorka komunikačních dovedností „bez poražených“. Jsem máma 8letého syna a 6leté dcery.

Mými kurzy prošly již stovky rodičů a desítky pedagogů. Pořádám přednášky, workshopy, online konzultace, vedu podpůrné skupiny a jsem spoluautorkou knihy pro rodiče, kteří čekají druhé miminko, a jejich prvorozené dítě: Pája a bleší cirkus.

Emocím a komunikaci jsem se začala věnovat v době, kdy se u mého dítěte objevily tzv. afektivní stavy. Při prožívání silných negativních emocí začínal omdlévat. Naštěstí jsem našla způsob, jak s ním mluvit jinak. Drobné změny v mém vyjadřování znamenaly velkou úlevu v jeho emočním prožívání.

Bonusy pro vás připravily

VIZUALIZACE

Jana Jánová – Rebelská koučka a mentorka podnikavých žen, které chtějí dělat to, co je baví a chtějí se živit tím, co jim dává smysl. Vydává podcast Srdeční záležitosti o podnikání srdcem a provází ženy nejen podnikáním, ale také vizualizacemi, ve kterých hledají a nacházejí svou autenticitu. Má aktivní podnikatelskou a seberozvojovou  fb skupinu Srdeční záležitosti J+J a najdete ji na www.janajanova.cz.

DECHOVÉ CVIČENÍ

Michaela Ehrenbergerová – je lektorka, koučka a mentorka. Celý svůj profesní život se věnuje psychologii, pedagogice a vzdělávání dětí a dospělých. Začínala přednášením o emoční inteligenci, výchově dětí a Montessori pedagogice, v dnešní době se specializuje nejvíce na oblast osobnostního rozvoje, sebepoznání, práci se stresem a relaxaci. 

Velmi jí baví chápat a vnímat situace v širších souvislostech, ve svých workshopech propojuje poznatky z neurovědy o fungování mozku, pracuje zejména s přelaďováním do hladiny Alfa a využívá možnosti expresivních terapií – pohyb, hudbu, arteterapii a další.
www.mindway.me, www.facebook.com/mindway.me
 

ROZPROUDĚNÍ ENERGIE

Tereza Hodačová– jóga jí přináší fyzickou a psychickou úlevu a rozhodla se svou vášen přetvořit ve smysluplné povolání, díky kterému může její úžasně terapeutický potenciál sdílet s ostatními ženami, které přirozeně v mateřství ztrácejí pevnou půdu pod nohama.  Před porodem syna se věnovala studiu sebe sama pod vedením Suganhdo Israeli (OSHOva žákyně). www.mompoweryoga.com

KOMUNIKACE S PARŤÁKEM ZA HRANICÍ SLOV # SLOVO

Ing. Michaela Drábková, Ph. D. (Pes Parťák) provází člověka k porozumění sobě i komunikaci s parťákem v hlubším porozumění, až za hranice slov. Přeje si pro vás příjemný a šťastný vztah založený na vzájemném porozumění a lehkosti v soužití. Boj, nedorozumění, konflikty a hádky pomůže směnit za pohodový každodenní život. Naše okolí (dítě, pes, partner) je nám učitelem a zdrojem informací, kterými nám pomáhá odhalit možnosti pro zlepšení. Společně posilujeme umění zklidnění, získání jistoty, zlepšujeme vědomí vaší jedinečnosti. Omezujeme vaši reaktivitu. Nalézáme právě pro vás nejvhodnější způsob zvládnutí různých situací a uvědomění si svých emocí i myšlenek. Vše, co do vašich soužití nepatří, je možné omezit či odstranit. Společně posílíme vaše klidnější bytí a pohádkovější vztahy s okolím. www.pespartak.cz

Praktická část - interaktivní online kurz zima 2023

 6 interaktivních setkání, 12 hodin procvičování a sdílení s Radkou Schillerovou

 

© Spokojené rodičovství – Radka Schillerová – Zásady ochrany osobních údajů