Přípravka pro rodiče obsahuje 4 různá témata, která rodiče hodně trápí. Vím, že jako rodič hledáte volnou chvilku horko těžko. Během dne si ani nestačíte vypít čaj nebo kávu v klidu. Takže kde najít čas na rodičovskou přípravku? Nebojte se, sama jsem máma dvou dětí a nemám ráda dlouhá videa, kde se omílá stále to samé dokola se spoustou omáčky. Každé téma je zpracované tak, že si ho můžete rozložit třeba na týden. Videa jsou jasná, stručná, výstižná.
Znáte ty chvíle, kdy vaše dítě roní krokodýlí slzy, vy se zeptáte: „co se stalo?“ a odpovědi se nedočkáte? Vaše dítě je naštvané a dotaz: „proč se tak zlobíš“ situaci ještě zhorší?
Vidíte, že je dítě v nesnázích, snažíte se mu pomoci, jenže na vaše otázky prostě ne a ne odpovědět. A když se něco dozvíte, chcete mu dát v dobré víře hned nějakou radu, abyste mu celou situaci pomohly vyřešit a ani to jeho emoční rozpoložení nevylepší. Cítíte se pak frustrovaná, bezmocně nebo naštvaná.
Řeknu vám, čím to je. Jako rodiče moc mluvíme a málo nasloucháme. Poslouchání by nám ještě šlo, ale naslouchání je něco, co by se měl naučit každý člověk. Ani my samy se necítíme být dostatečně vyslechnuté od našeho partnera, rodičů, kamarádky.
Budeme si povídat o jedné z nejdůležitějších dovedností 21. století – aktivním naslouchání. To pomáhá zklidnit silné emoce, urovnat myšlenky, nalézt skutečný problém a řešení.
Tahle přípravka je nejvíc nadupaná. Emoce jsou nedílnou součástí našeho života a vím, že je řeší úplně každý rodič.
Jakmile jsem se stala mámou, s emocemi jakoby se pytel roztrhl. Nikdy bych neřekla, jak se dokáže tak malý tvoreček vztekat. Zároveň jsem netušila, kolik vzteku se kumulovalo v mém těle.
V přípravce si projdeme téma emocí hezky postupně. Řekneme si, proč je pro rodiče rozvoj emoční inteligence velkým přínosem. Projdeme si 6 primárních emocí. Podíváme se na hněv a jeho spouštěče. Řeknu vám, jak u dětí rozvíjet empatii.
Další videa budou už jenom o vzteku. Zjistíte, proč se děti vztekají, jak se k jejich vzteku postavit. Nezapomněla jsem ani nás mámy, proto získáte mnoho tipů, jak zdravě rozptýlit svůj vlastní vztek.
Jako bonus získáte 7 tipů, jak hravě zvládat vztek u dítěte.
Už se zase rvou! Neustále se o něco přetahují! Proč se ty dva nemají rádi? Takhle jsem si to nepředstavovala.
S příchodem dalšího dítěte do rodiny se toho hodně změní. I když jste první dítě na příchod sourozence připravovala a ono se moc těšilo, pár týdnů po narození už řešíte žárlivé scény, pak rvačky o hračky a později slovní potyčky. A výjimkou nejsou ani puberťáci. Konflikty mezi sourozenci jsou v každé rodině a je to dobře.
Hraje-li si dítě s hračkou, emočně se na ní naváže a když mu jí chce někdo vzít, začne reagovat impulsivně jako zvíře, které si chrání svoje teritorium. Nechce přijít o předmět, který ho dělá spokojeným. Toto chování souvisí s vývojem mozku, o kterém se dozvíte více.
Zvládání sourozeneckých hádek děti připraví na konflikty mimo rodinu. A je jenom na vás, jak je v budoucnu bude řešit. Osvojte si 7 základních kroků pro empatické zvládání sourozeneckých hádek.
Při nástupu dítěte do školky se jako mámy bojíme, jak to ta naše „dítě“ zvládne, jak se popere se změnou, novým prostředím a kolektivem dětí.
První krok k pohodovějšímu začátku je spíše o tom, podívat se do svého nitra a nalézt odpověď na úplně základní otázku. PROČ? Proč jde moje dítě do školky? Čekám druhé dítě, jdu do práce, chci mít volno, je předškolák… Každá máme úplně jiný motiv. O vašem proč bude první video.
V následujících videích se podíváme na další kroky, které vám i vašemu dítěti toto první velké odloučení ulehčí.
Prošlápnete si cestu do školky už teď, je zbytečné čekat až na 1.září a zjistíte smysl rituálů.
K tomu všemu vám řeknu, jaká realistická očekávání, co se týká chování a dovedností, byste měla mít u dítěte od 1-5 let.
Ke stažení budete mít 7 PDF souborů s tipy na lednici a pracovní listy.
Emocím a komunikaci jsem se začala věnovat v době, kdy se u mého dítěte objevily tzv. afektivní stavy. Při prožívání silných negativních emocí začal omdlévat. Musela jsem hledat způsob, jak intenzitu emocí nezvyšovat. Naštěstí jsem našla způsob. Změnila jsem svojí komunikaci. Drobné změny v mém vyjadřování znamenaly velkou úlevu v jeho emočním prožívání.
Podporuji převážně maminky na jejich cestě rodičovstvím. Jsem mámou dvou dětí (8 a 5 let), zakladatelkou projektu Spokojené rodičovství, lektorkou kurzů Na vlnách dětských emocí, Umění naslouchat, Škola bez poražených.
Mými kurzy prošly již stovky rodičů a desítky pedagogů. Jsem certifikovanou lektorkou komunikačních dovedností. Pořádám přednášky, workshopy, online konzultace, vedu podpůrné skupiny a jsem spoluautorkou knihy pro rodiče, kteří čekají druhé miminko a jejich prvorozené dítě: Pája a bleší cirkus. Radka Schillerová