Práce, která mě naplňuje

Na své práci nejvíc miluju přímý kontakt s rodiči při kurzech. Neuvěřitelně mě naplňuje, když vidím jejich posun.

Na začátku přijdou se smutným příběhem. O tom, jak jsou jako vyčerpané a unavené z neustálého kolotoče kolem dětí. Bezradné z hledání odpovědí v knihách, diskuzích, přednáškách a webinářích. Nakonec mají tolik informací, jak by se jako mámy měly chovat, až je to sžírá. Hodnoty jako respekt, přijetí, pochopení, svoboda, samostatnost dítěte jsou jim blízké, jenže to prostě mnohdy nejde aplikovat a ony sklouznou do starých vyjetých kolejí. Přijdou výčitky a zklamání, že to „zase“ nezvládly. Chtějí své děti vychovávat jinak, než byly vychované ony samy (autoritářským přístupem). Bohužel se záhy dostanou na druhý extrémní břeh (liberální přístup). Nebo prostě mezi nimi oscilují.

Vkládají do kurzů velkou naději. Naději na změnu ve vztahu ke svým dětem a sama k sobě.

Přibližně od třetího setkání začínají maminky sdílet pozitivní drobné kroky. Stejná situace, vědomá reakce maminky s použitím nějaké komunikační techniky a vzdor s odmlouváním dítěte se mění na spolupráci. Ranní odchody do školky se zrychlily. Odpolední vzteklé scény jsou kratší. Odchody ze hřiště bez pláče. Odchody z herny bez scény. Večerní uspávání je také více v pohodě. Umí si lépe vymezit svůj prostor a dát jasně, ale empaticky najevo svoje hranice.

Na konci kurzu mají podobné příběhy úplně všechny maminky. Možná se to bude zdát nemožné, ale neznám jediného rodiče (do kurzu chodí i muži, i když v menšině), kterému by se nepodařilo pozitivně změnit dynamiku jejich rodiny, vztah k dětem, k sobě a mnohdy i k partnerovi.

A to jsou ty chvíle, kdy vidím, že moje práce má smysl.

Já sama jsem před šesti lety prošla stejným kolečkem. Knihy, články, webináře, online kurzy, ale nakonec mi nejvíc dal prezenční kurz, kde jsem si mohla všechno vyzkoušet v bezpečném prostředí a pod profesionálním vedení. Prošla jsem si i terapií, abych zapracovala na svém vztahu s rodiči a nechyběla ani hloubková terapie pro dořešení minulosti s mojí maminkou. A tím to zdaleka neskončilo. Momentálně se chystám na několik dalších kurzů zaměřených hlavně na emoce a práci se sebou. Dokonce pokukuji po nějaké zahraniční mentorce.

Kurzy s osobní účastí teď bohužel otevřít nemohu. A tak se snažím alespoň ve FB skupině Spokojené rodičovství – komunikace a emoce zůstat s rodiči v kontaktu a vymýšlet pro ně různé výzvy, inspirovat je a sdílet s nimi zajímavé myšlenky. 

Přidej se k nám!