Proč při výchově neustále narážíme na silné projevy emocí?
Strach, vztek, smutek, ale i radost - co nám tyto emoce sdělují?
Proč a kdy nás jaké emoce zaplavují?
Jak si můžete i Vy zjednodušit výchovu empatickým přístupem?
Snad každý budoucí rodič přemýšlí, jak vychovávat své děti. Bude to dělat podobně jako jeho rodiče, nebo se z té cesty odkloní a půjde jinudy? Tak či onak, je jen na něm, jak k emocím svých dětí přistoupí. Jisté však je, že to pro děti bude mít dlouhodobé důsledky. Ať jsou jeho plány a směr jakýkoliv, nastanou chvíle, kdy jde vysněná výchova stranou. S příchodem emocí se zdá být všechno náročnější. Dítě neposlouchá, „bezdůvodně“ pláče, vzteká se, dokonce bouchá. Následuje naše nepohoda, frustrace, bezmoc, hněv a křik. Kdo se má v tom moři emocí vyznat? A jak na něm společně s dětmi bezpečně plout? Úkolem rodiče je naučit děti s emocemi pracovat, zvládat je ventilovat kultivovaným způsobem. Tomu však předchází znalost a práce se svými vlastními emocemi. V minikurzu si řekneme, jak na to.
Objevovat situace, gesta, slova, která spustí vaší emoční reakci.
Začlenit dovednosti emoční inteligence do běžného života.
Emocím a komunikaci jsem se začala věnovat v době, kdy se u mého dítěte objevily tzv. afektivní stavy. Při prožívání silných negativních emocí začínal omdlévat. Naštěstí jsem našla způsob, jak s ním mluvit jinak. Drobné změny v mém vyjadřování, znamenaly velkou úlevu v jeho emočním prožívání.
Podporuji převážně maminky na jejich cestě rodičovstvím. Jsem mámou dvou dětí (7 a 4 roky), zakladatelkou projektu Spokojené rodičovství, lektorkou kurzů Na vlnách dětských emocí, Umění naslouchat, Škola bez poražených.
Mými kurzy prošly již stovky rodičů a desítky pedagogů. Pořádám přednášky, workshopy, online konzultace, vedu podpůrné skupiny a jsem spoluautorkou knihy pro rodiče, kteří čekají druhé miminko, a jejich prvorozené dítě: Pája a bleší cirkus.